Porodicni problem(i)

• Odgovora: 2
Porodicni problem(i)
« poslato: 02:12:05, 12.Avg.2013. »
Postovani,
Prvo moram da nagovestim da se prvi put nalazim na nekom forumu i da se nadam da je ovo pravo mesto gde bih mogla da kazem ono sto zelim. U pitanju su porodicni problemi. Do sada sam cutala i nikome se nisam obracala, jer sam smatrala da ce sve to da se zavrsi, i istina je da oni na neki trenutak stanu, ali nikad se ne rese i smatram da mi je na kraju potrebna neka strucna pomoc.
U pitanju su moji roditelji. Tenzija izmedju njih postoji vec duze vremena. Sama sam primetila da jedno drugom ne odgovaraju. Mojoj mami sve smeta, sto je neka stvar stavljena ovde, tatino ponasanje, neke stvari iz proslosti koje je toliko muce ali koje toliko ne mogu da se promene. Tata se brine oko para, sto je klasika vec i razumljivo i ono oko cega se moja mama nervira i sto mu stalno na nos prebacuje za neke stvari. Tako do svadje i dodje. Sto je najgore, u poslednje vreme ja sam sve vise u to ukljucena. Trudim se da svaki put saslusam mamu kad mi se pozali oko necega sto je muci, kada dodje do svadje da ja smirim situaciju, da sestru malo prevaspitam i kazem joj sta je dobro, sta ne, da tati smanjim bes. Medjutim, svadja je neminovna. Kada mami probam da objasnim gde gresi, onda se ona meni ljuti jer je ja ne razumem, umislja da sam protiv nje i sl. Sa tatom je slicna situacija. Sestra isto ne razume, izdere se, istreska vratima i tako se posvadjamo. Svadja izmedju mame i tate je slicna, mama stalno nesto pripoveda, prica, on se iznervira, kaze nesto sto ne treba, nju to jos vise pogodi i onda on uradi nesto sto mozda i ne bi trebalo. Na kraju se sve ponovo svede na mene i nemoguce je da ja ne budem ukljucena u celu pricu. I opet na kraju, sta god da uradim ili kazem, za nekog ce to lose da bude.
Isto, smatram da je jedan od problema i taj sto ne umem da kontrolisem bes, a mislim da i oni. Taj bes iskaljujem dranjem. U poslednje vreme me je strasno sramota zbog toga, to izuzetno smeta ljudima, a ja nzm sta povodom toga da radim. A isto i moji roditelji. Glasni smo svi do jednog. :o
Ja se nadam da na ovo mogu da dobijem neku pomoc, neki savet. Inace sam student, brinem oko ispita, oko toga sta cu sa zivotom da radim, razmisljam oko toga sta ce moja mladja sestra sa zivotom da uradim i kako da poboljsam odnos sa njom, izigravam roditeljima bracnog savetnika ali sve bezuspesno.
Unapred zahvalna.

*

Van mreže narcisa zec

Počasni član
  • 4 384
  • 33
  • Pol: Žensko
Odg: Porodicni problem(i)
« Odgovor #1 poslato: 17:20:49, 18.Avg.2013. »
Misljenja sam da roditelji grijese kad mijesaju djecu (makoliko ona bila odrasla ili ne) u svoje svadje, sto se ispovjedaju djeci umjesto nekom vrsnjaku ili stručnom licu...pogotovu kad se radi o odnosu izmedju njih samih, dakle o nečemu sto se ne tiče toga ko baca šaren veš u korpu za bijeli i slično...;) Pokusaj da se distanciras koliko je to moguce, da se pozabavis učenjem i nekim drugim aktivnostima.. jednostavno da se ne miješaš. Mislim to prvenstveno iz razloga sto ces vremenom kada i sama budes u nekoj vezi prepoznati kod sebe odlike svojih roditelja a moguce i reagovati na način na koji to čini neko od njih dvoje... (*o*)

Što se bijesa tiče znam da ga je teško iskontrolisati, ne samo tebi nego svima, no važno je pokušati da spoznamo i obuzdamo misli koje izazivaju napade bijesa. Ukoliko pokušamo da što ranije odreagujemo na bijes, pomažući se nekom umirujućom informacijom možemo spriječiti da se bes razbukti. Ovo je, naravno, djelotvorno samo u slučaju umjerenog stanja ljutnje, ali nema efekta kad smo bas puuuuuno bijesni, jer  tada ljudi nisu u stanju da razumno misle, drugi način je da jednostavo za vreme svađe odemo na neko vrijeme od kuce, tj od te druge osobe, osamimo se dok se ne smirimo. Duga šetnja, vježbanje, metodi relaksacije poput dubokog disanja i opuštanja mišića pomažu, pri tom ostati hladne glave tj. ne kopati po mislima što bi samo produbilo bijes i bilo povod ponovnom komfliktu.   :)
Velik je onaj čovjek koji nije izgubio srce djeteta

*

Van mreže Džudi

• **
  • 212
  • 10
  • Pol: Žensko
Odg: Porodicni problem(i)
« Odgovor #2 poslato: 20:17:10, 22.Avg.2013. »
Slažem se sa Narcisom. Ogromna je greška kada roditelji mešaju decu u svoj odnos. Ne može dete, ma koliko staro bilo, da se postavi na jednu stranu, jer voli oba roditelja.

Možda treba da im kažeš da ih oboje voliš, da ne želiš da se mešaš i da na neki način kažeš da treba da idu u bračno savetovalište. Ni sestra ne treba da se meša. Vas dve treba da izgradite zdrav odnos, ali da ne sputavate jedna drugu. Roditelji su tu da vaspitaju decu, a sestre služe za savete, za male tajne i sl.

Što se besa tiče, pokušaj da se baviš nekim sportom i tako izbaciš višak energije. I dosta šetnje ti treba, druženja sa vršnjacima i tišine u nekom svom kutku.

Ako ne uspeš, uvek možeš da se obratiš psihologu, nije strašno ići kod psihologa.
Život je sastavljen od dana za plakanje i od dana za smejanje...

Brzi odgovor Vam omogućava da pošaljete poruku bez učitavanja nove stranice.

Upozorenje: u ovoj temi nije pisano već više od 365 dana.
Ukoliko niste sigurni da želite da odgovorite, razmislite o pokretanju nove teme.

Maksimum znakova 20000; preostalih znakova: 20000