Osamostaliti se

  • Odgovora: 10
Stranice: 1 2 »

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

*

Van mreže narcisa zec

  • *****
    Počasni član
  • 4 384
  • 34
  • Pol: Žensko
Osamostaliti se
« poslato: 20:01:40, 25.Mar.2013. »
Koje su to "normalne" godine kada bi mladi trebalo da napuste roditeljki dom?

Pored ekonomskih faktora koju su, nažalost, često presudni, o sposobnosti mlade osobe za odvajanje odlučivaće njegova intelektualna, socijalna i emocionalna zrelost, sposobnost da funkcioniše u društvu, da se brine o sebi i  da se samostalno izdržava. Stručnjaci kažu da se ovo uglavnom poklapa sa završetkom školovanja i zaposlenjem pogotovu ako je osoba odrasla u porodicii u kojoj su vladali povjerenje, razumevanje i međusobna ljubav...

Šta vi mislite? Sa koliko godina bi djeca trebalo da se osamostale?


Velik je onaj čovjek koji nije izgubio srce djeteta
 


*

Van mreže univerzums

  • **
  • 202
  • 6
  • Pol: Žensko
Odg: Osamostaliti se
« Odgovor #1 poslato: 22:57:56, 25.Mar.2013. »
kod nas je nazalost taj ekonomski faktor najvazniji....mislim da bi vecina ljudi po zavrsetku skolovanja zelelo da se osamostali ali nema uslova....u inostranstvu,znas da te ceka posao,kakav takav,al ga lakse nalazis i mozesda pokrijes troskove (bar tako mislim)....kod nas i ako  nadjes posao,govorim o nekom prosecnom poslu, tesko da ces moci pokriti neke osnovne uslove za zivot (hranu,odecu itd...)...

*

Van mreže bielenda

  • ***
  • 2 106
  • Zahvaljeno: 2 puta
  • 34
  • Pol: Žensko
Odg: Osamostaliti se
« Odgovor #2 poslato: 08:04:36, 26.Mar.2013. »
Slažem se u potpunosti sa Univerzums. Za osamostaljivanje je potreba stan, koji većina od nas nema ili dobra plata da se podmire troškovi stanarine i komunalija, života. Ja lično ne poznajem nikog u dvadesetim godinama u mojoj sredini da se osamostalio. Toga ovdje nema. To je zapadnjački trend. To je kod njih uobičajeno već sa 18 godina, a kod nas je rijetkost i sa 30.
 

*

Van mreže faith

  • **
  • 416
  • 21
  • Pol: Žensko
Odg: Osamostaliti se
« Odgovor #3 poslato: 09:30:02, 26.Mar.2013. »
Apsolutno se slazem sa vama. Znam ljude koji su se osamostalili. Ali oni su mogli bash zato shto su materijalno bili podrzani od roditelja.

Teshko se danas mozete osamostaliti, smatram da je to i ozbiljan socioloshki problem. To predstavlja jedan od uzroka zashto sve vishe ljudi kasnije stupa u brak ili eventualno nepromishljeno ulazi u brak.

Osamostaljenje je najveci dokaz da smo odrasli da mozemo sami da se staramo o sebi. A sa osamostaljenjem raste i samoposhtovanje, pa je vazno i sa psiholoshke strane.

Mislim da bi do 30god osoba trebala da se osamostali.
 

*

Van mreže medenica

  • ****
  • 3 854
  • Zahvaljeno: 8 puta
  • 47
  • Pol: Muško
Odg: Osamostaliti se
« Odgovor #4 poslato: 19:31:01, 26.Mar.2013. »
Sve tacno ali stanje u drustvu je takvo da dosta parova zivi u zajednicama ili zajednickim kucama.
 

*

Van mreže dvostruka djevica

  • ***
  • 848
  • 44
  • Pol: Žensko
  • I reč je dodir.. ako znaš..
Odg: Osamostaliti se
« Odgovor #5 poslato: 01:26:06, 27.Mar.2013. »
Ima onih kojima je prirodno i sa trideset da im mama sve završi i nije stvar da je neophodno da se osamostališ ali da neke stvari odradiš samostao i u zajednici, neki se osamostale a mama i tata sve veće moguće i nemoguće stvari odradjuju, trebalo bi naći granicu, a godine otp 25-30.
 


*

Van mreže elenica

  • *****
    Počasni član
  • 4 065
  • Zahvaljeno: 2 puta
  • 53
  • Pol: Žensko
Odg: Osamostaliti se
« Odgovor #6 poslato: 16:48:47, 27.Mar.2013. »
Od 25-30 pa na dalje.No treba i stan neki svoj imati a u kakvoj zemlji zivimo i kakva je sit sa pronalaskom posla i naravno na kraju PLATOM tesko da se stan moze priustiti.U doba nasih roditelja dosta ih je stanove preko firmi dobijalo.Sad sipak, samo nas na kredite pokusavaju navuci.Nije ni cudo sto ljudi nemaju motivaciju da rade kad drzava otezava na sve moguce nacine.I kako se onda osamostaliti...
 

*

Van mreže dvostruka djevica

  • ***
  • 848
  • 44
  • Pol: Žensko
  • I reč je dodir.. ako znaš..
Odg: Osamostaliti se
« Odgovor #7 poslato: 17:13:45, 27.Mar.2013. »
Citat
Od 25-30 pa na dalje.No treba i stan neki svoj imati a u kakvoj zemlji zivimo i kakva je sit sa pronalaskom posla i naravno na kraju PLATOM tesko da se stan moze priustiti.U doba nasih roditelja dosta ih je stanove preko firmi dobijalo.Sad sipak, samo nas na kredite pokusavaju navuci.Nije ni cudo sto ljudi nemaju motivaciju da rade kad drzava otezava na sve moguce nacine.I kako se onda osamostaliti...
to je tačno  (e*e) i da nas stariji osudjuju kako su oni "kada su imali naše godine" već imali stanove etc etc e od te priče mi muka.. ali ima i onih koji donose platu pa iako je niska opet plata je plata moraš učestvovati u troškovima koliko možeš i to je dio sazrijevanja, odgovornosti...
 

*

Van mreže elenica

  • *****
    Počasni član
  • 4 065
  • Zahvaljeno: 2 puta
  • 53
  • Pol: Žensko
Odg: Osamostaliti se
« Odgovor #8 poslato: 17:39:05, 27.Mar.2013. »
to je tačno  (e*e) i da nas stariji osudjuju kako su oni "kada su imali naše godine" već imali stanove etc etc e od te priče mi muka.. ali ima i onih koji donose platu pa iako je niska opet plata je plata moraš učestvovati u troškovima koliko možeš i to je dio sazrijevanja, odgovornosti...

Slazem se sa tobom, posebno ovaj boldovani deo.  :smesko: Izgleda u kakvom per zivimo, moramo se pomiriti sa tim
 

*

Van mreže Džudi

  • **
  • 212
  • 10
  • Pol: Žensko
Odg: Osamostaliti se
« Odgovor #9 poslato: 22:21:01, 14.Jul.2013. »
Po meni je neka granica za osamostaljivanje 25-30 godina. Ekonomija nam je takva, kakva je, i teško se dolazi do posla. Kako onda mladi da iznajme stan i žive sami?

I oni koji rade, rade uglavnom kod privatnika i plate su male. Sve više parova koji se odluče na brak žive sa njenim ili njegovim roditeljima, tako da u jednoj kući žive dve generacije, a negde i tri, ukoliko su živi baba i deda.

Tužno ali istinito...i nisam optimista da će se nešto u skorije vreme promeniti po tom pitanju.
Život je sastavljen od dana za plakanje i od dana za smejanje...
 


Stranice: 1 2 »

 

Brzi odgovor Vam omogućava da pošaljete poruku bez učitavanja nove stranice.

Upozorenje: u ovoj temi nije pisano već više od 365 dana.
Ukoliko niste sigurni da želite da odgovorite, razmislite o pokretanju nove teme.


Maksimum znakova 20000; preostalih znakova: 20000